saykar kumlama türkçe English
anasayfa logo
ANASAYFA
ÜRÜNLER
firma logo
FİRMAMIZ
HAKKINDA
referanslar logo
BAZI
REFERANSLARIMIZ
iletisim logo
ULAŞIM
İLETİŞİM
iletisim logo
MAKINA
VİDEOLARI
Mermer Granit Kumlama

MERMER - GRANIT KUMLAMA HAKKINDA BİLGİLER

Bu sayfada mermer kumlama, granit kumlama işlemi ve kullanılan kumlama makine, ekipmanlar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Mermer veya granitler doğadan kütleler halinde çıkartılıp levhalar halinde kesildikten sonra kullanıma sunulmaktadırlar. Genellikle sadece verniklenerek kullanılan bu mermer ve granit levhalar eğer zemin kaplamalarında kullanılacaksa çok kaygan bir yüzeye sahip olmaktadırlar. Üzerinde yürümenin çok olmasından ve kaygan bir zemin malzemesi olduğundan bu tip granit ve mermerler belirli oranda kumlanarak pürüzlendirilirler.

Bu kumlama işleminde genellikle yine doğadan çıkan mineral bazlı kumlar kullanılmaktadır. Silis kumu, bazalt veya garnet gibi kumlar 8 bar basınçta mermer veya granit levhaların yüzeyine püskürtülürler. İstenildiği taktirde işlemin daha az toz çıkarması için sulu kumlama yöntemi de kullanılabilir. Bu mermer kumlama ve granit kumlama işleminde kullanılan kumlama makinesi aşağıda resimlendirilmiştir.

Sulu veya Kuru Mermer Granit Kumlama Sistemi
Sulu Kumlama Nozulu Kumlama Kazanı Kompresör Seti
Sulu Kumlama Nozulu Kumlama Kazanı Seti Hava Kompresörü Seti

Hem mermer, hem de diğer taş yüzey işlemeleri: Ev, ofis, restoran, bar, otel, plazalarda iç ve dış yapı dekorasyon amaçlı duvar kaplama, cephe kaplaması, duvar döşemesi olarak kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Granit, mermer, kumtaşı, traverten, kireçtaşı, bazalt, oniks ve yapay taşlar bu tür uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Taş yüzey işleme sanayi son zamanlarda üretim teknolojisinde büyük mesafeler kat etti. Bunun en önemli örneklerinden birisi kumlama tekniğidir. Geçmişte kumlama ile sadece basit dizaynlar elde edilebiliyordu. Bugün ise kumlama teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde, eskiden yapılması imkansız gibi görünen dizaynlar, taş yüzeylerinde sanatla birleşip, gerçekleştirilebilmektedir.

Çeşitli dizaynlar, hatta fotoğrafların kumlama ve oyma tekniklerini kullanarak artık taş yüzeylerine transferi mümkün hale gelmiştir. Dekoratif Mermer Granit Kumlama, istenilen desenlerin mermer ve granit yüzeyine 3 boyutlu olarak işlenebilmesi için bilgisayar kontrollü CNC Kumlama Makinası ile yapılan bir uygulamadır. Ülkemizde bu çalışmanın ilk örneği kendi tesisini inşa etmiş olan SAYKAR tarafından gerçekleştirilmiştir.

CNC Kumlama yapılan mermer ve granitler duvar kaplama ve benzeri uygulamalarda dekoratif amaçlı kullanılan son derece şık görünümleriyle ilgi görmektedirler.

Granit Kumlama - 3D Kumlama
Saykar Kumlama